1. ENGLISH
Haberler > Emniyetin haberi yok, Genelkurmay da kendine ivedi!

Emniyetin haberi yok, Genelkurmay da kendine ivedi!

8 Nisan 2016

IŞİD’in aralarında Kaos GL’nin de olduğu birçok yeri hedef alacağına ilişkin istihbarat belgesinden Ankara Valiliğinin haberi olmadığı anlaşıldı. Dernek, Genelkurmay ve Başbakanlık’tan hâlâ cevap bekliyor.

Kaos GL Derneği, belgenin dolaşıma girmesinin hemen ardından GATA Komutanlığı ve Ankara Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ile iletişime geçti.

 

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünden “böyle bir istihbaratın kendilerine ulaşmadığı” cevabı alan Dernek, Genelkurmay Başkanlığı tarafından resmi olarak kabul edilmese de gayri resmi olarak Ankara GATA Komutanlığı tarafından telefon üzerinden belgenin “iç yazışma” olduğunu teyit ettirdi.

Kaos GL Derneği, Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) kaynaklı, “ivedi” damgalı, “eylem ikazı” konulu istihbarat belgesinin sosyal medya dolaşıma girmesi üzerine Ankara Valiliği, Emniyet, Başbakanlık ve Genelkurmay’a yazılı olarak da başvurdu.

kaosGL.org’a bilgi veren Dernek avukatları Hayriye Kara ve Oya Aydın, başvurularına Genelkurmay (GATA) ve Başbakanlık’tan (BİMER) henüz yazılı açıklama gelmediğini belirttiler.

 

 

Valiliğin haberi, Emniyet’in koruma kapasitesi yokmuş!

Genelkurmay Başkanlığı Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Komutanlığı tarafından hazırlanan “ivedi” damgalı ve “eylem ikazı” konu başlıklı iç yazışmaya ilişkin 29 Mart 2016 tarihli belge, 1 Nisan’da sosyal medya hesaplarında dolaşıma girdi.

Belgenin içeriğinde, Genelkurmay’ın adlandırmasıyla “DEAŞ terör örgütü”nün Ankara ve İstanbul’da hedef alabileceği yerler ve kurumlar arasında Kaos GL Derneği’nin ismi de yer alıyor.

kaosGL.org’a bilgi veren Dernek avukatları, öncelikle Ankara Valiliğine başvurduklarını ve acil koruma talebinde bulunduklarını açıkladı.

Valilikten İl Emniyete, oradan İlçe Emniyete! 

Dernek avukatları, Ankara Valiliğindeki görüşmeleri şöyle aktardılar:

“Valilik sadece dilekçeyi havale etti ve biz bunu Ankara İl Emniyetin ilgili birimine göndereceğiz dedi. Biz de elden takip istedik, durumun aciliyeti nedeniyle. Ancak valilik belgenin doğruluğunun araştırılması ya da koruma sağlanması veyahut durumun ciddiyetinin araştırılması konusunda bir üst yazı yani talimatla göndermedi yazıyı. Sadece havale yaptı yani tarih mühür ekledi bana ulaştı ben de sana gönderiyorum diye. Buradan anlayacağımız kararı Ankara İl Emniyetin üzerine attı.”

Dernek avukatları, ısrarlı güvenlik ve koruma taleplerine karşılık, karar vermede sorumluğun Valilikten İl Emniyete, oradan İlçe Emniyete atıldığını belirttiler.

Görev yerinin Çankaya İlçe Emniyeti olduğunu söyleyen İl Emniyetin yaklaşımı karşısında avukatların, “İlçe Emniyet bu korumayı sağlayamazsa ne olacak” tepkisi üzerine aldıkları cevap, “onlar da o zaman İl Emniyete yazar” oldu.

Çankaya Emniyet: Bizim kapasitemiz yok!

Avukatlar, Ankara İl Emniyetin dilekçeyi elektronik sistemle Çankaya İlçe Emniyete göndermesi üzerine, İlçe Emniyete geçtiklerini anlattılar.

Belgeden haberlerinin olmadığı anlaşılan Çankaya İlçe Emniyeti, Kaos GL Derneği avukatına, “biz o bölgede devriyeyi arttırabiliriz, arada da memur gönderip kontrol yapabiliriz ama bizim sürekli ekip bekletecek kapasitemiz yok” açıklaması yaptı.

 

Kaos Kültür Merkezi bir süre kapalı!

Dernek avukatları, ilgili kurumlara yaptıkları yazılı başvuru ile “Böyle bir belgenin mevcut olup olmadığı, eğer mevcut ise ne gibi tedbirler alınacağı” ve “Böyle bir belge mevcut değilse, bu belgeyi dolaşıma sokanlarla ilgili soruşturma başlatılıp başlatılmadığının” bilgisini bekliyor.

Avukatlar, söz konusu istihbarat belgesinde Derneğin “hedef olabilecek” yerler arasında sayılması üzerine “hem Dernek çalışanlarının hem de Derneğin üye ve gönüllüleri arasında tedirginlik yarattığını” belittiler.

Dernek, gerekli önlemler alınana ve soruşturma sürecinde belgenin akıbeti hakkında bilgi alınana kadar bir süre Kaos GL Kültür Merkezi’nin kapalı tutacağını duyururken, çalışmaların ve etkinliklerin devam ettiğini açıkladı.

 

 

Kaos GL 1994 yılında kurulmuş, 2005 yılından bu yana da Ankara Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü’ne kayıtlı bir dernek olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Kaos GL Derneği, Türkiye’de lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks (LGBTİ) hakları alanında çalışan ilk kayıtlı dernektir.