1. ENGLISH
Haberler > "Söylem çok önemlidir, öneylem değeri taşır"

"Söylem çok önemlidir, öneylem değeri taşır"

19 Nisan 2016
Kadın Medya Okulu’nda bu hafta medyada ifade özgürlüğü ekseninde tartışılan nefret söylemi konuşuldu.
 
Kaos GL Derneği ve Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi ortaklığında düzenlenen; kadınların cinsiyetçi, heteroseksist medyayı konuştukları Kadın Medya Okulu, dördüncü haftasını geride bıraktı.
 
Kadın Medya Okulu’nun dördüncü haftası Doç. Dr. Zeynep Özarslan’ın katkılarıyla gerçekleşti.
Zeynep Özarslan “Medya, İfade Özgürlüğü ve Nefret Söylemi” konulu sunumunda ayrımcılığın meşrulaşma zeminini şekillenmesinde politikacıların ve popüler kültürün etkisi olduğuna dikkat çekti.
 
“Sıradan insan dediğimiz, sade vatandaşların ulaşabildiği kitle iletişim araçları bellidir, hatta çoğunlukla sadece televizyondur. Televizyonda ne var? Anaakım medya sürekli olarak iktidarı gösteriyor. İktidar, bir grup hakkında “şöyledir, böyledir” dediğinde ise sade vatandaşların çoğunda “devlet diyorsa doğrudur” mantığı devreye giriyor. İktidarın söylediği salt doğru kabul edildiği andan itibaren de, sıradan insanın aklında o grupla ilgili kalıp yargılar ve ön yargılar oluşmaya başlıyor.”
“İdeoloji bir bilinç manipülasyonu olmaz, bilincin altındadır, yani “sorgulanmadan öyle kabul edilen”şeylerle ilgilidir. Yani aslında her şey o kadar,gözümüzün önünde olup bitmektedir ki biz durup üzerine düşünmeye bile gerek duymayız. O halde ideolojik analiz için sormamız gereken soru, kültürel ortak duyularımızla, sorgulanmadan öyle kabul edilen şeylerle ilgili olmalıdır.”
 
"Söylem, bir öneylemdir"
“Nefret söylemi konusunda sözedimleri çok önemli. Nedir bu sözedimleri? Örnek olarak, birine “tebrik ederim” ya da “teşekkür ederim” demek bir eylem gerektirmez çünkü bu sözün kendisi eylem değeri taşır. Bu sebeple, nefret söylemi aynı zamanda nefret suçudur. Söylem çok önemlidir, çünkü öneylem değeri taşır.”
“Sürekli olarak ifade özgürlüğü ekseninde tartışılsa da, nefret söylemi dediğimiz şey özgür ifadeyle aklanamaz. Her insanın ifade özgürlüğü hakkı vardır, söylemin nefrete döküldüğü noktaya dikkat etmemiz gerekir. Bir söylem, belli bir grubu ya da çevreyi hedef gösterip onları tehdit altında bırakıyorsa bu ifade özgürlüğü kapsamında incelenemez. İfade özgürlüğünün sınırı bir grubun güvenliğine değene kadardır.”
 
"Şikayet mekanizmalarını sürekli kullanmamız önemli"
“Sivil toplum kuruluşlarının yayınladığı medya izleme raporları, Türkiye’de değilse dahi uluslararası bağlamda büyük önem taşıyor. Bu yüzden STK’lar, ne kadar raporlama çalışması yapıp yayınlarlarsa o kadar kayıt altında tutuyoruz düzensizlikleri de gelişmeleri de. Büyük medya kuruluşlarından da sözleşmelerine ayrımcılıkla ilgili madde eklenmesini istememiz gerekiyor. Şikayet mekanizmasını sürekli bir şekilde kullanırsak, etkili olduğunu görürüz. Yeni medya ortamlarının kullanıcılarında nefret söylemiyle ilgili farkındalık geliştirilmesi ve bu amaçla eleştirel medya okuryazarlığının geliştirilmesi yine bizim lehimizedir.”
 
Kadın Medya Okulu nasıl bir program? 
Program ana akım medya eleştirilerinden medyanın cinsiyetçiliğine, ifade özgürlüğü tartışmalarından alternatif medya pratiklerine, haber yazım atölyesinden muhabirlik deneyimlerine; kadınların mevcut medyayı tartışacakları ve kendi medya dillerini kurgulayacakları atölyelerden oluşuyor.
Kadın Medya Okulu programının 24 Nisan Pazar günü buluşması için son başvuru tarihi: 23 Nisan Cumartesi 2016.
 
Kontenjan: 25 Kişi
 
Kayıt İçin: kkm@kaosgl.org adresine iyi niyet mektubu ve iletişim bilgilerinizi yollamanız yeterli. (Her atölye için ayrı başvuru alınacak)
 
27 Mart Pazar, 13.00-17.00
Anaakım Medya: İktidar, Mülkiyet Ve Güç Yapıları: Doç. Dr. Gülseren Adaklı
Medya İdeoloji, Kuramlar: Yrd. Doç. Dr. Şerife Çam
3 Nisan Pazar, 15.00-17.00
Medyanın Cinsiyeti, Cinsiyetçiliği, Cinsiyetçi Dil İle Mücadele: Prof. Dr. Funda Şenol Cantek
10 Nisan Pazar, 15:00–17.00 
Medyanın Homofobisi/Transfobisi, Cinsiyetçi Dili: Selen Doğan
Medya da Lezbiyen Biseksüel Kadınların Temsili: Çiçek Tahaoğlu
17 Nisan Pazar, 15.00-17.00
Medya, İfade Özgürlüğü, Nefret Söylemi: Doç. Dr. Zeynep Özarslan
24 Nisan Pazar, 15.00-17.00
Alternatif Medya; Aktivist Müdahaleler: Yrd. Doç. Dr. Gülsüm Depeli
30 Nisan Cumartesi, 15.00-17.00
Haber Yazımı Atölyesi, Söyleşi Teknikleri: Prof. Dr. Funda Şenol Cantek
8 Mayıs Pazar, 15.00-17.00
Söylem ve Etik İlkeler: Prof. Dr. Mine Gencel Bek
29 Mayıs Pazar, 13.00-17.00
LGBTİ Gazetecilik, Muhabirlik Deneyimleri, Deneyimlerin Çoğaltılması: Ar. Gör. Dr. İdil Engindeniz Şahan, Yıldız Tar
Yeni Medyada Etik Sorunlar: Prof. Dr. Mutlu Binark
Yeni Medya Koşullarında Yeni Medya Okuryazarlığı: Arş. Gör.Şule Karataş
 
Program kadınların katılımına açık ve ücretsizdir.
*Bu program, Sivil Düşün AB Programı Aktivist Desteği kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır.