1. ENGLISH
Haberler > Eğitimde heteroseksizm Samsun’da tartışıldı

Eğitimde heteroseksizm Samsun’da tartışıldı

1 Mayıs 2016

Samsun’dan rehber öğretmen, sosyal hizmet uzmanı ve psikologlar homofobi ve transfobiyi tartışmak için bir araya geldi.

Kaos GL Eğitim Çalışma Grubu, 16 Nisan Cumartesi günü Samsun Eğitim-Sen’de homofobi ve transfobiye karşı etkinlik düzenledi.

Eğitim Çalışma Grubu’ndan Berna Savcı’nın konuşmacı olduğu etkinliğe rehber öğretmenler, sosyal hizmet uzmanları ve psikologlar katıldı. Savcı ilk olarak LGBTİ’lere ilişkin temel kavramları açtı. Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğinden bahsetti.

Ardından eğitimin heteroseksist ve cinsiyetçi yapısı üzerinde durdu. Söyleşide ‘toplumsal cinsiyet rollerine uymayan çocukların’ okul öncesinden liseye kadar okul hayatında ne tür sorunlarla karşılaştıkları da konuşuldu. Savcı, okullarda hem sınıfta hem de rehberlik servislerinde neler yapılabileceğine ilişkin örnekler verdi.

Askerlik sürecinde rehberlik görevi olan bir öğretmen gey bir askerin yaşadıklarını anlattı. Birkaç öğretmen karşılaştıkları LGBTİ öğrencilerinin okulda nasıl sorunlar yaşadıklarını aktardı. 

*Bu etkinlik, Pembe Hayat ve Kaos GL Derneklerince yürütülen “Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu Projesi” kapsamında Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı tarafından finanse edilmiştir.