1. ENGLISH
Haberler > Medya Okulu Bodrum’daydı: Hikaye anlatıcılığına selam, haber yazmaya devam!

Medya Okulu Bodrum’daydı: Hikaye anlatıcılığına selam, haber yazmaya devam!

3 Mayıs 2016

İnsan Haklarının İzlenmesi İçin Medya Okulu; Bursa, Denizli, İstanbul, İzmir, Ankara ve Mersin’in ardından Bodrum’daydı.

Kaos GL’nin bu yıl Homofobi Karşıtı Buluşma kapsamında yapmayı planladığı İnsan Haklarının İzlenmesi için Medya Okulu Bursa, Denizli, İstanbul, İzmir, Ankara ve Mersin’in ardından Bodrum’da muhabir adaylarıyla bir araya geldi.

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği’nin ev sahipliğinde 30 Nisan’da yapılan atölyelere yirmiye yakın kadın katıldı.

Ayrımcılık ve medya

Okul’un ilk bölümünde insan hakları savunucusu Murat Çekiç ayrımcılık üzerine bir egzersizle başladı. Katılımcılara küçük kartlar dağıttı ve kartlarda yazan kişiler gibi düşünmelerini istedi. Ardından katılımcılar Çekiç’in sorduğu sorulara ilerleyerek ya da yerinde kalarak yanıt verdi.

Çekiç egzersizin ardından temel kavramlar üzerinden ayrımcılığı anlattı. Ayrımcılığın toplumsal adaleti zedelediğini hatırlatan Çekiç, “Toplumsal adalet, sadece hukukun işletilmesi ile sınırlı olamayan ancak toplumun her alanında adaletin tesis edildiği bir toplum kavramına işaret eder” dedi.

Çekiç ayrımcılığı şöyle tanımladı: “Ayrımcılık, önyargıyla yaklaşılan bir dış grubun, iç grupla ilişkisini imkansız kılacak şekilde sosyal ya da fiziksel olarak uzakta tutulması ve bunun göreceli olarak kalıcı olması biçiminde ortaya çıkan, sosyal farklılaşmayı inşa etmeye yönelik bir eğilimdir.”

Sunumun devamında önyargının üretilme kaynakları, önyargı oluşum süreci, önyargı ve ayrımcılığı azaltma yolları, ayrımcılık nedenleri ve türlerine değinen Çekiç, ayrımcılık ve medya ilişkisinden de bahsetti.

Nefrete karşı hak temelli habercilik

Homofobik bir saldırı ve ayrımcılık örneği üzerinden anlatılan medya eğitiminde ise, ilk saldırı anından saldırı sonrası sürece kadar nasıl haberleştirileceği Yıldız Tar’ın katılımcılarla karşılıklı diyaloğuyla şekillendi.

Saldırıya uğrayan kişinin cinsiyet kimliği, olay sonrası psikolojik durumu, olay anı, olayın geçtiği yer, olayın ne olduğu, saldırının şiddeti ve görgü tanıkları, güvenlik, polis, hastane ve yargı gibi unsurlar üzerinden konunun nasıl haberleştirileceği anlatıldı.

“Ucube”, “terör” ve “magazin nesnesi” kavramlarıyla LGBTİ’lerin medyada temsili üzerinden konuşmasını şekillendiren Tar, ayrımcılık ve nefret söylemine karşı alternatif habercilik üzerine konuştu. Atölyede, LGBTİ’lerin şiddet sarmalı dışında gündelik hayat deneyimlerinin görünür kılınması üzerine tartışıldı.

İnsan Haklarının İzlenmesi için Medya Okulu hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

*Bu etkinlik, Yerel Buluşmalar Küçük Hibe Fonu kapsamında İsveç Kalkınma Fonu (SİDA), Norveç Büyükelçiliği, Rainbow Solidarité ve Açık Toplum Vakfı destekleriyle gerçekleştirilmektedir.