1. ENGLISH
Haberler > Sibel Tekin: “Çekim yapmak anayasal hakkımız”

Sibel Tekin: “Çekim yapmak anayasal hakkımız”

24 Mayıs 2016
Medya Okulu’nda Seyr-i Sokak’tan Sibel Tekin video aktivizmi anlattı.

Kaos GL’nin bu yıl Homofobi Karşıtı Buluşma kapsamında yaptığı İnsan Haklarının İzlenmesi İçin Medya Okulu’nun ikinci etabı Ankara Neva Palas Otel’de yapılıyor.

Yedi şehirden muhabirlerin bir araya geldiği Kaos GL Medya Okulu ikinci aşaması Seyr-i Sokak’tan Sibel Tekin’in video aktivizm atölyesiyle devam etti. İrfan Aktan’ın özel haber, röportaj teknikleri ve internet gazeteciliği üzerine sunumunun ardından yapılan oturumda “Neden video çekiyoruz? Video aktivizm nedir? Görüntüleri kaydetmek ne işe yarar” sorularına yanıt arandı.

Tekin atölyeye Seyr-i Sokak olarak çektikleri eylem videolarını göstererek başladı. Seyr-i Sokak olarak sosyal medyadan eylem takibi yaptıklarını vurgulayan Tekin sözlerine şöyle devam etti:

“Gönüllülerle organize oluyor ve çekimleri gerçekleştiriyoruz. Polis çekim yapmamızı engellemeye çalışıyor. Çekim yapmaya devam ettiğimiz için gözaltına alındığımız oldu. Çekim hakkı anayasal hak. Telefon özel alan olduğundan dokunamayacağı durumu var. Ama farklı gerekçelerle davalar açılabiliyor. Aktivistin güvenliği üzerine düşünmek önemli. Bir eylem sonrası polis yaptığı gözaltında, paylaştığımız video üzerinden polis insanları sesleri üzerinden tespit etmiş. Bir keresinde paylaştığımız bir fotoğraf üzerinden kişiler yargılandı. Daha dikkatli olmamız gerekiyor.”

İnsan Haklarının İzlenmesi için Medya Okulu hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

*Bu etkinlik, İsveç Kalkınma Fonu (SİDA), Norveç Büyükelçiliği, Rainbow Solidarité, Democracy and Media Foundation ve Açık Toplum Vakfı destekleriyle gerçekleştirilmektedir.