1. ENGLISH
Haberler > "Cinsel Kimlik ve Yönelimler" paneli Eskişehir’de gerçekleşti

"Cinsel Kimlik ve Yönelimler" paneli Eskişehir’de gerçekleşti

30 Mayıs 2016

Osmangazi Üniversitesi Ebelik, Sağlık Yönetimi ve psikoloji öğrencilerinin düzenlediği “Cinsel Kimlik ve Yönelimler“ paneli Odun Pazarı Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Kaos GL Derneği üyesi Seçin Tuncel, LİSTAG Derneği‘nden Pınar Özer, psikiyatrist Ayşe Özkırış’ın konuşmacı olduğu etkinliğin moderasyonuna klinik psikologu Prof. Dr. Gülten Seber katkı sundu.

Sunumlarda, Kaos GL’den Seçin Tuncel LGBTİ tanımlar ve kavramlar ve mitlerle ilgili sunumunundan sonra LİSTAG Derneği’nden Pınar Özer ailelerin deneyimlerinden  bahsetti. 

Özer, LGBTİ’lerin aile desteği ile homofobi ve transfobiyle daha güçlü  mücadele edileceğini vurguladı. Katılımcılardan gelen açılma özelindeki sorulara Özer her ailenin yapısının farklı olduğunu, açılma deneyimleririn de farklılaştığını deneyimlediklerini, kişilerin hazır olmadan açılmalarının aile içinde sıkıntı yaratabileceğine değindi.

Psikiyatrist Ayşe Özkırış ise tıbbın eşcinselliği “hastalık“ katagorisinde değerlendirirken ideolojik olarak diğer ezilen kimlikleri de patolojikleştirdiğini, tıp ve psikiyatrinin çıkışında toplumun heteroseksist yapısıyla şekillendiğini aktardı.

Panel, Osmangazi üniversitesi PDR bölümü öğrencilerinden gelen LGBTİ çocuklar ile çalışmaları yaklaşım sorularının cevaplanmasıyla son buldu.

*Bu etkinlik, Homofobiye Karşı Yerel Buluşmalar Küçük Hibe Fonu kapsamında İsveç Kalkınma Fonu (SİDA), Norveç Büyükelçiliği, Rainbow Solidarité destekleriyle gerçekleştirilmiştir.