1. ENGLISH
Haberler > "LGBTİ’ler için Korku ve Güven Alanı Projesi" tamamlandı

"LGBTİ’ler için Korku ve Güven Alanı Projesi" tamamlandı

30 Mayıs 2016

 

Kaos GL Derneği’nin “Hepimizin benzer hikayeleri olabilir” diyerek mekanlarda yaşanan ayrımcılığı görünür kılmak için yola çıktığı “LGBTİ’ler için Korku ve Güven Alanları Haritası Projesi” tamamlandı.

"Geçen gün bir lokantada servis açılmadı", "otelde partnerimle çift kişilik yatak talebimiz üzerine yer yok denildi", "aşırı hareketlerimizin, diğer müşterileri rahatsız ettiğini söylediler", "heteroseksüellerin öpüşmesine karışmıyorlar", "gey olduğumuzu bildikleri halde ’damsız almıyoruz’ diyorlar", "hastanede doktor sizin gibilere hizmet vermiyoruz dedi", "parkta özel güvenlik, ’bu saatte yan yana oturamazsın’ diyerek bizi parktan kovdu", "hamamda bütün odalar boş olduğu halde, ’tadilat var’ denerek geri çevrildik."

Kaos GL Derneği’nin “Hepimizin benzer hikayeleri olabilir” diyerek mekanlarda yaşanan ayrımcılığı görünür kılmak için yola çıktığı “LGBTİ’ler için Korku ve Güven Alanları Haritası Projesi” tamamlandı.

Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın Genç Kadın Fonu tarafından desteklenip, Kaos GL Gençlik Grubu tarafından yürütülmüş olan projenin anketine Ankara’nın Çankaya ilçesinde yaşayan 732 LGBTİ katılım sağladı.

Çankaya ilçesi sınırları içinde LGBTİ’ler için güven alanı olarak nitelendirilen homofobik ve transfobik tutumları olmadığı beyan edilen mekanlar online ortamda haritaya döküldü ve işaretlendi. LGBTİ’lerin sıkça kullandığı ve ayrımcılığa uğramadığını beyan ettiği mekanlara görünürlük için, gökkuşaklı yer bildirim stickerları asıldı.

Ankara gökkuşağı mekân haritasına buradan ulaşabilirsiniz.

Korku ve Güven Alanları Projesi neyi amaçlıyor?

Online haritalama sayesinde LGBTİ’ler özgürce, çekinmeden kullanılabilecekleri mekânların yaygınlaştırılması ve diğer mekânların da bu durumu örnek olarak homofobi ve transfobi karşıtı harekette katılım konusunda teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Araştırma sonucu ayrımcı, homofobik ve transfobik tutum gösteren mekânlar ile proje ekibi olarak avukat eşliğinde gidip görüşüldü ve mevcut durumun düzeltilmesine dair fikir alışverişinde ve bilgilendirmede bulunuldu. Ankara’nın popüler mekân sahipleri bu durumun düzeltilmesine ilişkin yapılacak çalışmalara olumlu yaklaşmış ve her türlü ortak çalışma için olumlu beyanda bulunmuşlardır. Bu gelişmeler projenin sonrası için sürdürülebilirliği açısından olumlu bir durum olarak dikkat çekiyor.

*Bu proje Kaos GL Genç Grubu tarafından yürütülmekte ve Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın Genç Kadın Fonu tarafından desteklenmektedir.