1. ENGLISH
Haberler > 12. Homofobi Karşıtı Buluşma programı açıklandı

12. Homofobi Karşıtı Buluşma programı açıklandı

8 Mayıs 2017
 
“Emeğin Queer Politikası” başlığıyla 13-14-15-17 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek 12. Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma’nın programı açıklandı.
Bu yıl 12.si düzenlenen Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma’nın programı açıklandı. “Emeğin Queer Politikası” temasıyla yapılacak buluşmanın uluslararası konukları, önde gelen sosyalist aktivist, yazar ve konuşmacılardan ve International Socialist Review editörlerinden Sherry Wolf ile sosyalist, gey aktivist ve yazar Peter Drucker olacak.
Kaos GL’nin 17 Mayıs Uluslararası Homofobi Karşıtı Gün vesilesiyle düzenlediği buluşmanın 12.sinde cinsellik, emek, sosyalizm, queer politikalar, çalışma hayatında cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığı tartışılacak.
Buluşma kapsamında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen akademisyenler ve öğrencileri de bir araya gelecek.
Ana programı 13-14-15 Mayıs tarihleri arasında yapılacak buluşmanın finali Uluslararası Homofobi Karşıtı Gün olan 17 Mayıs’ta Jakuzi konseri ile yapılacak.
Buluşmanın 13-14-15 Mayıs’taki oturumları TÜMBELSEN Konferans Salonu’nda; 14 Mayıs’taki 80’lerde Lubunya Olmak oyunu Neva Palas Otel’de; 17 Mayıs’taki Jakuzi konseri ise ODTÜ Vişnelik’te yapılacak.
Buluşma’nın çağrı metni şöyle:
“Emek tartışmaları için Queer deneyimin ve politikanın sadece dipnotlardan ziyade hareket noktaları olarak nasıl ele alınabileceğini tartışmaya açacağımız bu etkinlikte; emeğin çok boyutluluğundan kaynaklanan kimi boşluklar ile alışkanlıklar ve önkabullerle ağırlaşmış göz kusurlarını telafi etme potansiyeli taşıyan Queer alet çantamızı dolduracağız.
“Ekonomik kalkınmayı, kapitalist öznelliğin pençesinden kurtarmak elbette oldukça radikal bir proje. Ancak cinsel morfolojinin yeniden düşünüldüğü Queer siyasetin barındırdığı kaynaklar içinde bunun mevcut olduğunu; Queer siyasetin tam da bu öznelliğin kusursuzluğunu, küresel metalaşma anlatısının tutarlılığı ve uyumluluğunu bozmaya yönelik üretken bir tutarsızlık zemini sunabileceğini düşünüyoruz.
“Queer teori ve Emek teorileri arasında temas kurmaya yönelik çalışmalar, aktivistlerin teorisini/pratiğini farklı bakış açıları altında toplamaya yönelik eylemlilikler ve mevcut sınıfsal konfigürasyonda Queer bireylerin pozisyonu üzerine tartışmaların yapılacağı bu etkinlikte farklı perspektifler üzerinden ülkenin son dönemde geçirmekte olduğu sürece odaklanacak, KHK’ların ardından ihraç edilen, emekliliğe veya istifaya zorlanan feminist akademisyenler ve onların jürileri dağılan, tezleri yarım kalan öğrencileri bir araya gelecek.”
Buluşmanın tam programı şöyle:
13 Mayıs Cumartesi
13:00-13:30 // Açılış Konuşması
Mustafa Özbilgin: Cinsellik ve Emek: Kazanımların kırılganlığını ve direnişi sorgulamak
 
1. Oturum // 13:30-15:30
Moderatör: Mutlucan Şahan
Peter Drucker: Queer Cinsellik(ler), Emek ve Ulus
Sherry Wolf: Cinsellik ve Sosyalizm
 
2. Oturum // 16:00-17:30
Moderatör: Özlem Albayrak
Ceyhun Güler: Küresel Çerçeve Sözleşmelere Çalışma Hayatında Yaşanan Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Temelli Ayrımcılık Penceresinden Bakmak
Murat Köylü: Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks Çalışanlar Açısından Özel Sektör ve Kamu Sektörü Çalışanı LGBTİ’lerin Durumu
 
14 Mayıs Pazar
KHK’ların Ardından Feminist Akademisyenler ve Öğrencileri Bir Araya Geliyor!
1. Akademisyen Forumu
Saat: 12:00-15:00
Kolaylaştırıcılar: Ece Öztan & Funda Başaran
Adıyaman Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Hakkari Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, İstanbul Bilim Üniversitesi, İstanbul Yeni yüzyıl Üniversitesi, Iğdır Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Munzur Tunceli Üniversitesi, Niğde Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nden ihraç edilen, emekliliğe veya istifaya zorlanan feminist akademisyenler bir araya gelecek.
 
2. Öğrenci Forumu
Saat: 15:30-18:30
Kolaylaştırıcılar: Hande Dönmez & Aysun Gezen
Farklı üniversitelerden jürileri dağılan, tezleri yarım kalan öğrenciler bir araya geliyor.
Tiyatro: 80’lerde Lubunya Olmak
Saat: 20:30
Mekan: Neva Palas Otel, Küçükesat Mahallesi, No:32, Esat Cd., Çankaya/Ankara
Metin: Siyah Pembe Üçgen Derneği İzmir
Uyarlama/Yönetim: Ufuk Tan Altunkaya
Proje Koordinasyon: Didem Kaplan
Proje Danışmanı: Ozan Ünlükoç
Proje Asistanı: Ömer Kaan Aydın
Tema Müzik: Emre Akad
Oyuncular
Ayşe Gülerman
Burcu Şeyben
Elit Çam
Neşem Akhan
Oyun süresi: 70 dk
 
15 Mayıs 2017
Akademisyen & Öğrenci Çalıştayı
Saat: 12:00-16:00
 
Kolaylaştırıcılar: Aylime Aslı Demir & Esra Dabağcı
Çalıştay pazar günü etkinliğe katılan öğrenci ve akademisyenlerin katılımına açık şekilde gerçekleşecektir.
Mekan: Tüm Bel Sen Konferans Salonu
Tüm Bel Sen: Sümer 2 Sokak. No: 29/7 Kat:4 Çankaya/Ankara
17 Mayıs 2017
Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtı Gün Konseri
Jakuzi
demirabi
Saat:  20:00-23:00

Mekan: ODTÜ Mezunlar Derneği Vişnelik Tesisleri